Taktik savaşı: Manchester City – Liverpool | TF ÖZEL

Prev1 of 5Next

I

Son dönemde oyuncu kalitesi anlamında olmasa da taktik olarak, Şampiyonlar Ligi haricinde, karşılaşabileceğimiz en kaliteli maçlar Manchester City ile Liverpool arasındaki maçlardır. Her iki hoca da birbirine göz açtırmadı. Üç puanı, yakalanan nadir fırsatları daha iyi değerlendiren taraf aldı. İki takım da özellikle ilk yarı çok pozisyona giremedi.

Bu maçı şekillendiren bir sürü etmen var. Futbolun temel etmenleri; ikili mücadele, ayakta kalabilme vs. fiziksel oyuna iki takım da çok iyi cevap verdi. Eğer takımlardan biri güçsüz kalsaydı, oyun çok kolay kopardı ve güçlü kalan tarafın lehine şekillenirdi. Güç oyununda iki takım da eşitti. Güç oyununun yanında bu maçın bu şekilde kilitlenmesinin en önemli sebebi, maçta yapılan ön alan presleriydi. Bu maçın nasıl böyle kilitlendiğini anlamak için iki takımın bu maçta yaptığı presi incelemek ve oyun kuran takımın bu presi nasıl aşmaya çalıştığını görmek lazım. Bütün bunlara bakınca, maçtaki taktik savaşı ve oyunun neden bu denli kilitlendiği daha net anlaşılıyor.

Liverpool’un pres yapısı

Normalde Jürgen Klopp pres tuzaklarını sever. Rakip stoperler oyun kurarken bir oyuncunun boş olduğunu görür ve ona pas atar. Ancak Liverpool oyuncularının da istediği zaten budur. Rakip stoperi o boş oyuncuya yönlendirmiştir ve o boş oyuncu topu kontrol etmeden, iki ya da üç kişi o oyuncuya şok pres uygular. Bu tarz pres tuzaklarının detayına bu yazıda girmeye gerek yok çünkü bu maçta bu tarz tuzaklara çok başvurmadılar. Rakibe net mesaj verdiler: Merkezden oyun kuramazsınız!

Tamamen merkezi kapattılar ve Manchester City stoperlerine topu merkeze ve half space’lere (bundan sonra ‘iç boşluk’ yazacağım) atamazsınız mesajını verdiler. Firmino Fernandinho’yu kontrol altında tutuyordu. Stoperlere baskıya çıktığında bile vücut açısıyla Fernandinho’yu kapatarak baskı yapıyordu. Eğer bir şekilde top Fernandinho’ya gelirse Firmino pres yapıyordu. Firmino ile beraber arkadan baskıya katılan Henderson da Fernandinho top alır almaz Fernandinho’ya pres yapıyordu. Böyle bir baskının sonucunda Fernandinho’nun merkezde top kullanma imkanı kalmıyordu. Sadece tek paslarla takımına katkıda bulunabilirdi. Oyun biraz daha ileri doğru akınca daha rahat top kullanabiliyordu ancak ilk oyun kurulma aşamasında asla top kullanma şansı yoktu.

Prev1 of 5Next

I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*