Sarri ve Chelsea Birlikteliği

Günümüzde İtalyanlar arasında futbola Sacchi’nin baktığı yerden en iyi bakabilen menajer Maurizo Sarri. Napoli’yi çalıştırana kadar da Napoli’yi çalıştırmaktayken de futbolun olabildiğince pozitif oynanarak kazanmasından yana oldu hep. Harika bir 11 yarattıysa da dar kadrosu ve belki de şampiyonluk yarışındaki tecrübesizliği Napoli’de sonuca varmasını engelledi. Kısaca özetlemek gerekirse; savunma çizgisi hayli önde olan, topu dar alanda hızlı bir şekilde üçgenler kurarak kullanan, kazanılan toplarda ise direkt hücuma çıkabilen bir takımdı Napoli. Bunların elbette çok önemli detaylar üzerinden oynandığını hatırlatmakla beraber, izleyen bir kişinin basitçe anlayabileceği şekilde yazdım. Bu oyun için elindeki kadroyu en iyi şekilde değerlendiren Sarri belki de sadece o kadronun bu seviyede oynayabileceği bir futbol çıkardı ortaya. Bazıları ‘’Sarriball’’ da diyor. Peki Sarriball ile İtalya’da esen Sarri rüzgarı şimdilerde İngiltere’de neden problemler yaşıyor?

Sarri basın toplantısında kendi futbolunun oynayamadıklarını ve bunun nedeninin ne olduğunu bulmaları gerektiğini belirtti. Bu demeç Sarri’nin futbolcularla arasında birtakım kopukluklar olduğunu gösteriyor bence. Futbolcular ‘’Sarriball’’a ikna olmuyor mu yoksa? Sarri de bu oyunda ısrar edince ortaya böyle bir tablo çıkıyor olabilir. Bu durumda Sarri’nin büyük problemi elindeki kadronun farklı bir oyunun parçaları olan oyunculardan oluşması. Elbette şu şekilde eleştiriler olabilir: Kante dünyanın en iyi dinamolarından biri, Kovacic Real Madrid oyuncusuydu veya Barkley Everton’ın en iyilerinden biriydi, Sarri bu futbolcuları daha verimli kullanabileceği bir futbol kurgusu planlayamaz mıydı? O kadar kolay bir girişim olmayacağı aşikar.

Chelsea’de hayli özel oyuncular mevcut; Hazard, Willian, Kante, Alonso… Bu özel oyuncuların katkılarıyla çok iyi başlangıç da yaptılar. Fakat bozuk -veya eksik- bir sistemde özel oyuncularla birkaç maç kazanırsınız ancak doğru bir sistemde özel oyuncularla şampiyon olursunuz. Aynı Pep Guardiola’nın geçen sezonki rüya takımında olduğu gibi. Bu açından baktığımız zaman da Sarri’nin önünde de Pep’in ilk geldiğinde önünde olan gibi bir süreç var: Kazanmak için doğru oyun, doğru oyun için doğru plan, doğru plan için doğru oyuncular, doğru oyuncuları almak da yetmez geliştirmek gerek.
Bu durumda Chelsea’de çizilebilecek iki yol var bence:
1-Sarri’nin oyununu oynayabilecek bir kadro yapısı (elbette ufak değişimler olabilir, genel yapıyı bozmayacak şekilde)
2-Sarri’nin kadroya göre kendi oyun anlayışından daha başka bir oyun kurgusu planlaması.
Fakat bana kalırsa ikinci durumda neden Sarri’yi getirdikleri sorgulanabilir. Eğer kadroya göre daha pragmatik bir oyun oynayarak kazanabilecek biri aranıyorsa bu pek Sarri işi değil.
Makul olan birinci yol. Bu sebeple Maurizio Sarri’nin hem elindeki oyunculardan uygun rollere dönüştürebilecekleri için yeterli antrenman zamanına hem de bazı pozisyonlar için yeni isimlere ihtiyacı var.


Yazar: Ufuk Yazlık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*