Puan tablosu xG’ye olsa dünya daha adil olur muydu? #analiz #tfözel

Prev2 of 2Next

Türkiye’de sonuçlar xPoints’e göre belirlenseydi?

Bir takımın xG değerinin altında bir gol sayısına ulaşması forvetlerin yeterince becerili olmadığına işaret ederken, toplam xG değerinin altında gol yemesi de kalecisinin başarısına yorulabilir.

Şimdi ligin ikinci yarısı henüz başlamışken ilk 18 haftadaki sonuçlarını ve maç sonuçları xG değerlerine göre oluşsaydı ortaya çıkacak puan durumunu sizlere sunalım.

xG degerleri

Eğer olağanüstü adil bir dünyada yaşasaydık; yani pozisyona giren her forvet dünya tarihindeki forvetlerin yetenek ortalamasında olsa ve kaleciler de dünya tarihindeki kalecilerin yetenek ortalamasında olsaydı Kasımpaşa ilk yarıyı Beşiktaş’ın üç puan önünde lider olarak kapatacaktı.

Başakşehir ise şu anda aldığından sekiz puan eksik alarak kendisine üçüncü sırada yer bulacaktı. Büyükşehir Belediye Erzurumspor ligin ilk yarısını 16 puan ile 17. sırada bitirdi; ancak eşit bir dünyada yer alsaydık 23 puan ile 13. sırada yer alacaktı, fazladan alması gereken yedi puan ligin en başarısız forvet hattına sahip olduklarını gösteriyor.

Fenerbahçe’nin ise xPoints verisindeki sıralaması ile ligdeki gerçek sıralaması arasında ise altı basamak fark var. Tarihinin en kötü sezonlarındana birini geçiren Fenerbahçe ilk devreyi 15. sırada bitirdi; ancak xPoints değerine göre ligi 26 puan ile 9. sırada bitirmesi gerekiyordu. Bu arada Optavari tek kelimelik bir “sum up” yapalım. Kazma.

Resmin diğer tarafına baktığımızda ise Yeni Malatyyaspor devreyi 32 puanla Galatasaray ile birlikte aynı puana sahip olsa da xPointse göre alması gereken puan 24 ve olması gereken sıra onunculuk. Ligin ikinci yarısında takımın ya daha iyi pozisyonlar bulması gerekiyor; ya da ilk yarıda olduğu gibi bulduğu pozisyonları iyi değerlendirmeye devam etmesi gerekiyor. Diğer türlü bu sıralarda tutunmaları pek mümkün görünmüyor. Aynı şekilde 7. sıradaki Antalyaspor da devreyi 21 puanla ile 15. sırada bitirip düşme mücadelesi yapıyor durumda olabilirdi.

Takımlar ligin ikinci yarısındaki maratona başladı; bakalım haftalık olarak gerçekleşen puan durumları ve xPointsteki değişimler sezonun geri kalanında nasıl olacak.

Prev2 of 2Next

Türkiye’de sonuçlar xPoints’e göre belirlenseydi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*