Puan tablosu xG’ye olsa dünya daha adil olur muydu? #analiz #tfözel

Prev1 of 2Next

Puan tablosu xG’ye olsa dünya daha adil olur muydu? 

TrendFutbol’un Row-z Report ile gerçekleştirdiği birliktelik ile sizlere Spor Toto Süper Lig ile ilgili gelişmiş istatistik verileri çerçevesinde yazılar sunmaya devam ediyoruz.

Bir süredir futbol dünyasında yer eden xG kavramı birçoğunuzun bildiği gibi futbol tarihinde bir noktadan atılmış şutların gol olma olasılıkları üzerinden sıfır ile bir arasında bir değer ortaya çıkarıyor. Her şutun gol olma ihtimalini topladığımızda maçtaki iki takım xG değerlerine ulaşıyoruz.

Hayat hepimizin farkında olduğu gibi adil değil, her şeyden önce xG yüzde yüz doğrulukla çalışan bir sistem değil. Örneklemek gerekirse ceza sahası içerisinde bir topa Lionel Messi’nin vurması ile Messi’nin vurması arasında xG değeri açısından bir farklılık yok, kalede De Gea’nın olması ile benim 2.5 yaşındaki oğlumun olması arasında da herhangi bir fark yok. xG değeri oyuncu becerisini göz ardı ediyor. Yine de takımların bulduğu net pozisyonları hesaplama konusunda şu anda elimizdeki en iyi sistem diyebiliriz. Buradan hareketle de ortaya xPoints kavramı çıkıyor. Özetle takımların hak ettiği puanlar.

Prev1 of 2Next

Puan tablosu xG’ye olsa dünya daha adil olur muydu? 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*