Milan Aradığı 9 Numarasını Buldu Mu? ; Krzysztof Piatek

Yarım sezonda kendini Akdeniz’in Genoa’sından İtalya’nın kuzeyine Milano şehrinin gözde takımlarından Milan’a atmayı başaran Krzysztof Piatek, sezonun ikinci yarısına bomba gibi bir giriş yaptı. Asıl merak edilen soru ise Piatek bu çıkışını sürdürebilecek mi?

Dünya üzerinde bir çok efsane forvet çok anlamlı herkesi ayağa kaldıran akıllara kazınacak güzellikte goller atmıştır. Ancak en anlamlı golleri hikayesi en güzel golleri atan kimdir diye soracak olursanız benim için cevap Filippo Inzaghi’dir. Tam da bu yüzden Inzaghi, Milan taraftarında ayrı bir yer edinmiştir ve Milan taraftarlarının uzun süredir çektikleri forvet özleminden dolayı olsa gerek, sezona bomba gibi başlayan Piatek’i benzettikleri isim Filippo Inzaghi’dir.

23 yaşındaki Polonyalı golcü Inzahgi’nin dışında vatandaşı Lewandowski ile oyun tarzı açısından vatandaşları tarafından oldukça benzetiliyor. Ayrıca Piatek, Dünya Kupası’nda gruptan çıkması beklenen ancak grubu 2 mağlubiyet 1 galibiyet ile 3 puan alarak sonuncu bitiren Polonya için Lewandowski’den sonra en büyük umut kaynağı olma yolunda hızla ilerliyor.

Bir sporcunun gelişiminin küçük yaşlarda başlaması, oyuncunun artıları ve eksileri analiz edilip ona göre çalıştırılması sporcu gelişimi açısından oldukça önemli. Özellikle alt yapı koçlarının bir sporcuyu 12 ile 16 yaş arasında hatta daha küçük yaşlarda iyice analiz edip eksikliklerinin üzerine gitmesi, eksiklerini gidermesi için onu teşvik edici rol oynaması oldukça kritik. Tam bu noktada Piatek’in babası hakkında söyledikleri aklıma düşüveriyor ve aslında babasının oldukça başarılı bir koçluk örneği verdiğini görüyorum. Piatek: “Babam benim ilk koçumdu, ben 6 ya da 7 yaşımdayken beraber stada gider koşar veya futbol oynardık. Bana yeteneğimi geliştirmem için bireysel antrenmanlar hazırlardı. Dürüst olmak gerekirse ondan çok övgü almadım. 4,5 gol atsam bile her zaman hatalarımı düzeltmeme odaklanırdı. Doğru koşuları yapmamı, doğru yerde olmamı sağlamaya çalışırdı ve bu bana oyunculuk gelişimimde çok katkı verdi.”

16 yaşında Polonya 4. Lig ekiplerinden Dzierzoniow’dan bir diğer 4. Lig ekibi Zaglebie Lubin’e transfer oldu. Bu sefer yolu Polonya 1. Lig ekiplerinden Cracovia Krakow’a düştü ve kariyerini değiştiren performansı burada yakalamayı başardı. Krakow forması giydiği 36 lig maçında 21 gol 4 asist ve toplamda 65 maçta 32 gol atarak kariyer zirvesine ulaşmayı başardı. Tabii ki de onun bu performansı Avrupa’nın büyük liglerindeki takımlar tarafından kayıtsız kalmadı ve sezon sonunda doğru Genoa Başkanı Enrico Preziosi’nin ilgisini çekmeyi başardı. Başkan Preziosi, Menajer Davide Ballardini’nin onayı üzerine Piatek’i Genoa’ya getirme kararı aldı ve Piatek 4,5 milyon Euro karşılığında takıma katıldı. Ballardini ise Piatek’den bahsederken onu “komple forvet” şeklinde tanımlıyordu. Tanımında oldukça haklı olsa gerek Piatek performansını sürdürmeye devam etti ve 13 lig maçında 13 gole imza atarak Barcelona, Dortmund gibi yetenek avcılarının yanı sıra rakip takım Napoli’nin de ilgisini çekmeye başardı. Bu olanlar Piatek için tam bir rüya niteliğindeydi sadece yarım sezonda birçok Avrupa devi ile transfer dedikoduları konuşulmaya başlamıştı. Hatta Piatek’e Barcelona ile transferi sorulduğunda, “Kulağıma öyle dedikodular geldi ama ben inanmıyorum.” cevabını vermişti. Ancak sona gelindiğinde Piatek’in seçimi idolü Filippo Inzaghi’nin de gözdesi olan Milan oldu.

Milan’a geldiğinde gösterdiği performans artışı hızla sürerken bir yandan da taraftarla gitgide bütünleşmesi ortaya izlemeye değer görüntüler çıkarıyor. Hepimizin bildiği Piatek ile özdeşleşmiş gol sevinci videoları sosyal medyada paylaşılıyor hatta belki de gollerinden daha fazla ilgi görüyor. Tüm bunlar olmaya devam ederken Milan’ın Higuain’le bile çözüm bulamadığı forvet sorununa çözüm olmasının yanı sıra, Piatek rekor kırmayı da ihmal etmedi. Milan’da çıktığı ilk 7 maçta 7 gol atarak Gabriel Batistuta’nın rekorunu kırmayı başardı. Ayrıca Milan, Serie A’da Piatek’in olmadığı ilk 20 haftada 28 gol kaydederken, Piatek’in oynadığı 5 lig maçında ise 10 gol buldu. Bu istatistikler bana kalırsa daha şimdiden Piatek’in Milan için kritik bir oyuncu olduğunu gösterir nitelikte.

Piatek’in oyun içi performansına değinecek olursak benzetildiği bir diğer Milan efsanesi Inzaghi gibi tehlikeli bir ceza sahası golcüsü. Top hakimiyeti özelliğiyle açık alanda oldukça etkili olan Piatek, günümüz futbolunda üst seviyelerde sıklıkla gördüğümüz set hücumlarına da oldukça uygun bir isim. 4-3-3 formasyonunun ileri ucunda ideal bir isim olmasının bir diğer sebebi ise günümüz futbolunda öne çıkan sahte dokuzların özelliklerine de sahip olması. Zaman zaman kanat forvetlere pozison hazırlama yetisine sahip olması bir diğer kritik özelliklerinden. Fiziksel özelliklerine değinecek olursak 1.83 cm uzunluğunda olmasına rağmen hava toplarında oldukça etkili bir isim. Sıçrama konusunda birçok stoperden üstün. Tüm bu özellikleri düşündüğümüzde Ballardini’nin komple forvet yakıştırması yapması oldukça yerinde bir ifade gibi gözüküyor.

Geleceği hakkında konuşmak gerekirse ne olacağı kariyerinin nasıl şekilleneceği sakatlık konusunu dışarıda bırakırsak tamamen Piatek’e kalmış durumda. İdolü olan Inzaghi gibi ya da örnek aldığı Harry Kane gibi üst seviye bir oyuncu olup üst seviyelerde mi mücadele edecek yoksa yakın zamanda tanık olduğumuz Belotti senaryosuna benzer bir senaryoda başrol mü olacak? Buraya kadar olan serüven oldukça hızlı ve bir o kadar da zor olabilir ama oluşan baskıyla beraber Piatek için asıl mücadele beklentiye karşı vermek. Kısacası Piatek için asıl mücadele yeni başlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*