“Merih Demiral, De Ligt ile aynı potansiyeli taşıyor” | ÇEVİRİ

Juventus, Merih Demiral’ı benimsemeli. Türk savunma oyuncusu, Anthony Barbagallo’ya göre De Ligt ile aynı potansiyeli bünyesinde taşıyor.

Getty Images

Juventus içinde bulunduğumuz bu zamanda iki farklı projeyi aynı anda idare ediyor gibi görünüyor. Siyah beyazlılar (Bianconeri) teknik ekibinde köklü bir değişikliğe gitti ve kadroya bazı kilit isimleri, bu kazanımların Yaşlı Kadın’ın Şampiyonlar Ligi hasretini ivedilikle çözebileceğini umarak dahil etti. 

Bununla birlikte Juve’nin ayrıca savunma hattında gençlik dolu bir çekirdek inşa etmeye çalıştığı aşikar. Leonardo Bonucci ve Giorgio Chiellini en iyi dönemlerini geride bıraktılar; [Chiellini] son birkaç sezonun talepkâr takvimlerinde sakatlıklara ve yorgunluğa artık daha açık hale geldi. De Ligt’i transfer etmek İtalya şampiyonunun ivedi Avrupa başarısı için bastırdığının ve geleceğe hazırlandığının bir örneği. Fakat çok sayıda Serie A izleyicisi ve Juventus taraftarı Merih Demiral’ın zekice satın alınmasını unuttu. 

Sassuolo’dan 18 milyon euro’ya alınan Demiral, Bianconeri’nin bu yaz yapmış olduğu en kurnazca transferlerden biri olmalı. 21 yaşındaki Türk milli oyuncunun De Ligt transferi için feda edilecek oyunculardan biri olacağı farz ediliyordu fakat bu, yetenekli stoper Juve’yi ve Juventusluları Tottenham ve Inter’e karşı oynanan iki Uluslararası Şampiyonlar Kupası maçında bir anda kasıp kavurana kadardı. 

Demiral’ın siyah beyaz formayla çıktığı son birkaç hazırlık maçında kendisinin fevkalade savunma kalitesinden belirtiler göstermesinin akabinde, Türk yıldız adayı geleneksel Juventus stoperi kalıbına neden oturduğunu kanıtladı. 

Demiral’ın savunma yapma şekli geçmişte Juve’de oynamış birtakım İtalyan stoperlerle benzeşiyor. Herkesi gölgede bırakan boyu, dirençli fiziği, çok yönlülüğü ve soğukkanlılığı, Chiellini’nin barındırdığı niteliklerle tamamen aynı. Ancak Sassuolo’daki kısa döneminde ve sezon öncesindeki bazı performanslarından gördüğümüz kadarıyla, Demiral Juve efsanesi Claudio Gentile’ye öykünecek yeteneğe sahip. 

Fenerbahçe altyapısı ürünü boy avantajını ceza sahasına havadan gelecek her tehdidi defetmek ve duran toplardan gol atmak için kullanabiliyor. Demiral ayrıca bire bir pozisyonları okumada olağanüstü. Mücadeleleri kazanmak için gücünü ve her daim kusursuz top kapma yeteneğini kullanıyor.

AA

Modern futbolda savunmacılar ağırlıklı olarak alan savunmasını kullanırken, Demiral zaman zaman adam adama savunma sistemine geçti – geçen sezon Fabio Quagliarella, Duvan Zapata, Josip Ilicic, Federico Chiesa ve Andrea Belotti’yi etkisiz bırakırken işine yaramış bir metot. Claudio Gentile eskiden hayatının bir parçası olarak bu şekilde savunma yapardı ki bu, 1982 Dünya Kupası’nda futbol ikonları Diego Maradona ve Zico’nun raydan çıkmaları sonucunu doğurdu. 

Demiral sadece yaşı için olgun bir stoper değil, Alanyaspor’un eski oyuncusu aynı zamanda topla da yeterli bir ilişkiye sahip. Türk genç oyuncunun ileriye doğru dalga dalga gitme, rakipleri hızını kullanarak dribbling ile geçme kabiliyeti de var. Yüksek çalışma ahlakı 21 yaşındaki oyuncunun bulundurduğu bir başka fevkalade özellik. Geriye koşup topu herhangi bir elit santrfordan derhal kapabiliyor. 

Juve’nin bu Türk cevheri el üstünde tutarak akıllılık edecek olmasının bir başka sebebi de geçen sezonun Medhi Benatia Katar kulübü Ed-Dehil’e satıldığında yaşanan kaotik tekrarından kaçınmak. Benatia’nın gitmesine izin verince, 35 kez İtalya şampiyonu kulüp sakatlıklar Chiellini’yi vurduğunda savunma derinliğinde sorun yaşadı. Bonucci’nin yanındaki Daniele Rugani, Juve’yi kornerlerde ve yan toplarda korunmasız bıraktı ki bu da dolayısıyla Şampiyonlar Ligi’nden erken elenmeye sebep oldu. 

Demiral’ın kabiliyetleri Maurizio Sarri’nin geri hattına önümüzdeki sezonda çok büyük bir derinlik sunabilir. Genç Türk, Chiellini dinlenmeye ihtiyaç duyduğunda bulundurmak için lüks bir yedek. Ek olarak Demiral, özgüven ve form sorunu çeken Rugani’den çok daha yetenekli bir seçenek. 

Juve taraftarlarının geniş bir kısmı Demiral’ın bu sezon Bonucci’den daha fazla forma şansı bulmasına muhtemelen ses etmeyecek. Bianconeri’nin yeni stoperi daha genç, daha büyük potansiyeli var ve tıpkı Bonucci gibi uzun menzilli pasları bile çıkarabiliyor. Demiral ve De Ligt’i daha sık oynatmak Juventus taraftarlarına geleceğin stoper ikilisinden bir tadımlık verebilir. 

Juve, Demiral’ın Torino’da kalacağından emin olmalı, bilhassa eğer İtalya şampiyonu bir sonraki jenerasyonun stoperlerini gelecekteki yerel ve Avrupa başarıları için hazırlayacaksa.

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*