Marcelo: Önce Hücum Edelim | #çeviri

Prev1 of 14Next

Çeviri: Derviş Göksun


Nereden başlayalım? Size büyükbabamın hayatımı nasıl değiştirdiğini anlatmak istiyorum. Ama aynı zamanda Rondaldo’dan da bahsetmek istiyorum. Ve bir de uçaktaki Romario’yu ve turuncu Volkswagen’i.

Konuşacak çok şeyimiz var. Bir kokuyla başlayalım.

Hayatımla ilgili hatırladığım ilk şeylerden biridir. Altılı yaşlardaydım ve yaz tatilinde olmamıza rağmen her gün 7.30’da kalkıp topumu alıp Botafogo plajına giderdim.

Orası Rio’da en iyi futbolcuların yetiştiği yer.

Sahilin yanında bir futsal sahası, çocuklar için bir kaydırak ve bir de arabalarını park eden insanlara, “Bir dolar! Bir dolar! Bir dolar!” diye bağıran aynı yaşlı adam.

O adam bir dolara arabanizi “korurdu”. O adamın sesini hala hatırlıyorum ama daha fazla hatırladığım o dünyanın kokusu. Sahanın bir tarafındaki toprağa kırık olan atik su borusundan sular akıyordu ve çamur oluyordu. Yani her sabah parka gittiğimde o kokuyu koklamak zorundaydım.

Saha Botafogo FR fanatiklerinin arazisiydi. Bazen gittiğimde sahayı almış oluyorlardı ve ben de kenarda kendi kendime oynamak zorunda kalıyordum. Bazen ise ben gittiğimde kimse gelmemiş oluyordu. Hiç sorun değildi. Küçük Marcelito her gün oradaydı.

Hem topun ayağımdaki hissini hem de o kökünün hatırası içime işledi. Benim için halen daha geçerli olan bir şeyi fark ettim. Ayağınızda top varsa, kızgın olamazsınız. Beraber oynayacak birine bile ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan top.

Aynı yaz, ’94 Dünya Kupası Amerika’daydı. Brezilya’da, Dünya Kupası başlamadan mahalledeki herkes dışarıya çıkıp kutlamak için duvarlara resim çizerdi. Her şey yeşil, mavi ve sarıya boyanırdı. Sokaklar, çitler, duvarlar, insanların yüzleri. Bu Brezilya’daki her çocuk için özel bir anıdır. Geçenlerde Ronaldo’nun ’82 Dünya Kupası’nda Zico’nun resmini çizdiğini okumuştum.

Ronaldo, tahmin et bakalım?

Eğer bunu okuyorsan, ben altı yaşında iken arkadaşlarımla beraber sokağımıza senin yüzünü çizmiştik. Sen, bizim kahramanımızdın. Bu her zaman kalbimde kalan bir anıdır.

Prev1 of 14Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*