İşin “şov” kısmı: Birleşik Devletler’de futbol ve oyunun yükselişi!

Prev2 of 3Next

“Konfor alanının dışına çıkmak”

Bir yönümüzü geliştirmek için ilk önce algıları yıkmak ve konfor alanımızın dışına çıkmamız gerekir. Hâlihazırda zaten NBA ve NFL gibi ülkeleriyle işin şov kısmı dediğimiz yayıncılığı ve pazarlamayı etkili kullanan ABD, özellikle 94 Dünya Kupası’ndan sonra elde ettiği gelirleri yine spora ayırıp çeşitli alanlara yatırımlar yaptı. 1999’da kadınlardan gelen ikinci Dünya şampiyonluğu ESPN cephesinde “Bu da futbol mu, elle oynamıyorlar?” algısını yıkıp yayıncılıkta futbola daha geniş bir yer açtı. Futbol, her geçen gün çoğunlukla kolejde burslu öğrenim gören kız öğrencilerin oynadığı oyundan çıktı. Dolayısıyla doğru yayın politikası, spor kültürü olan bir kitleye en etkili şekilde ulaştırıldı. ESPN, ABD’de sadece 4.99 dolar ücrete MLS, Premier Lig ve diğer Avrupa liglerinin de içerisinde bulunduğu uygun bir mini web paketiyle futbol izleme imkanı sunuyor.

performgroup.net

Bu durum, yayın gelirlerini olumlu şekilde ilerletirken futbol izleme oranını da yükseltmiş durumda. 2014 yılında yapılan anketlerde 12-17 yaş arasındaki çocukların futbola beyzbol ile aynı seviyede ilgi gösterdiği saptandı. Bir diğer önemli analiz servisi Gallup ise 2017’de futbolun gerilerden gelip en çok izlenme sırasında dördüncü sıraya yerleştiğini belirtti.

Kadın takımının başarıları sürerken 2007’de David Beckham ve Thierry Henry gibi yeni nesil yıldızların gelmesi, ligi sadece ABD’de yükseltmeyip MLS’in uluslararası platformlarda da sahneye çıkmasını sağladı. Yıldızların altyapıdan gelen oyuncularla buluşması altyapıdan oyuncu çıkmasını tetikleyen bir diğer nokta oldu. David Villa, Steven Gerrard, Wayne Rooney, Andrea Pirlo ve dahası Amerika’ya adım atadursun teknolojinin gelişmesi ve bilgiye ulaşma hızının artmasıyla Kadınlar Dünya Kupası finalinin canlı izlenme sayısı ABD’de 1.27 milyona kadar ulaştı. Bu arada altyapı ve gençler demiştik: MLS 2018-19 sezonunun ilk haftasında forma şansı bulan 42 oyuncu, 23 yaşının altında.

Prev2 of 3Next

“Konfor alanının dışına çıkmak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*