Futbola Dair Bir Başyapıt: Green Streets Hooligans

imdb.com

Neredeyse her futbol tutkununun izlediği veya çevresinden epey övgüyle bahsedildiği bir filmi konu alacağım bu yazımda. Green Street Hooligans(Yeşil Sokak  Holiganları).Öncelikle film hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Film 9 Eylül 2005 yılında vizyona girdi.1 saat 49 dakika bir uzunluğa sahip olan bu filmin İMDB puanı ise 7,5/10.

Film’de aslında çok tanıdık bir isim de var. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinin Frodo’su burada karşımıza
çıkıyor. Malum, kendisi de ülkemizde Selda Bağcan, Cem Karaca gibi Türk müziğinin üstadlarının yakın takipçisi. Bu yüzden millet olarak ayrı sempati duyduğumuz bir isim Elijah Wood. Filmin içeriği ile ilgili konuşmak istersek, film’den herkes kendine bir pay biçiyor aslında. Çünkü hepimizin yaşadığı acılar, hayal kırıkları ve haksızlıklar olmuştur bu hayatta. Kimimizin üzerinde kalıcı etkiler bırakırken bu trajediler,kimimiz ise kolayca atlatıp geçiyoruz bu dönemleri. Haksızlık karşısında ne yapacağımızı ise genelde bilmiyoruz. Yani sahaya her zaman galibiyet için çıksak da, bazı mağlubiyetler kaçınılmaz oluyor. İşte bu film de bu tatsız mağlubiyetler karşısında nasıl reaksiyon göstereceğimizi anlatıyor. Simon Kuper’in çok sevdiğim bir sözü var aslında. Deseler ki bu filmi tek cümleyle anlat onu söylerim herhalde. ’’Futbol asla sadece futbol değildir.’’ Birçok okul okuyup tahsil alsak da,bu hayatta bazı şeyleri sadece yaşayarak öğreniriz. Adeta tutkunu olduğumuz ‘’futbol’’ ise bu hayatta bir öğretmenimiz değil mi aslında? İlla ki ‘’futbolcu’’ veya ‘’gazeteci’’ olanlar bu oyunun içerisinde değil, hepimiz bu oyunun içerisindeyiz ve bazen bu oyun 90 dakika değil tüm hayatımız boyunca sürüyor. Kimi zaman bırakıp gitmek istesek de hayat bir türlü karşımıza çıkarıyor bu oyunu ve kendimizi sahanın tam ortasında buluyoruz.

imdb.com

Film’den bir kare ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Sizlere spoiler vermemek adına biraz yüzeysel geçtim ama eğer filmi izledikten sonra duygularınızı bizimle paylaşırsanız epey memnun olurum. Her ne kadar yalnız kalmış, acı çekmiş, haksızlığa uğraşmış olsanız da, bir gün şehrinizin ıslak sokaklarında ‘’United!United!’’tezahüratı yaparken bulacaksınız kendinizi ve unutmayın bu oyunun içinde mutluluk olduğu gibi çeşitli acılar da var…

Yazar: Tugay Koç

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*