Futbol bayramı 4 | @alpos yazdı: Crystal Palace evdeki bulgurdan da oldu

Prev2 of 5Next

İstikamet: Selhurst Park

Bu hafta Premier League’deki istikametim, Londra’nın güneydoğusundaki Selhurst Park Stadı. Hedefimdeki maç ise Premier League’in 22. hafta karşılaşması Crystal Palace – Watford. Cumartesi günü 15.30’daki maç için arkadaşım Mustafa Yalçın’la Clapham Junction tren istasyonunda vakitlice buluşuyoruz. Niyetimiz, Selhurst Park’a erken varıp oradaki havayı daha fazla koklayabilmek.

20 dakikalık bir tren yolculuğundan sonra Selhurst tren istasyonuna ulaşıyoruz. Sonra da 10 dakikalık bir yürüyüşle, tam da hesapladığımız gibi başlama vuruşundan bir buçuk saat önce stada varıyoruz. Mustafa’nın deyimiyle “Londra’nın en iyi atmosferine sahip stadyumu Selhurst Park”tayız. Bu saatte iki takım taraftarları da henüz yeni yeni stat civarına geliyor. Güvenlik ve gişe görevlileri artık onları içeri kabul etmek için son hazırlıklarını yapıyor.

Madem zamanımız var, stadın etrafını dolaşmaya başlıyoruz. Ana tribünlerle Whitehorse Lane Tribünü’nün birleştiği noktada kulüp mağazası var. Yer darlığından olsa gerek küçük bir mağaza ama bu saatte bile kalabalık. Yine de kaşkol ve formadan her türlü hediyelik eşyaya kadar çok sayıda çeşit var. Mustafa, bir kaşkol alıyor ve çıkıyoruz.

Selhurst Park’ın önemli bir özelliği de stadyum dışında bir fanzone’u bulunması. Tam oraya dalıp maç havasına gireceğiz ki karşımıza Kayla çıkıyor. Kayla kim mi? Crystal Palace’ın maskotu kel kartal. Yani Crystal Palace’ın armasındaki kartal sembolünün vücut bulmuş hali. Tüm haşmetiyle ve koca pençeleriyle terbiyecisi Chris Belsey’in koluna konmuş taraftarlara poz veriyor.

28 yaşındaki Kayla’nın ilginç bir hikâyesi var: Kuzey Amerika’ya özgü bu yırtıcı kuş henüz yavruyken Kanada’dan kaçırılmış ve sonunda yolu İngiltere’nin güneyindeki Eagle Heights Wildlife Foundation yırtıcı kuş barınağına kadar düşmüş. 2010’dan beri de kulübün maskotu. Chris ve yardımcısı her iç saha maçı öncesinde barınak için bağış topluyor. Biz de bir Sterlin’lik bağışımızı yapıp, fotoğrafımızı çekip ayrılıyoruz yanlarından.

Alp Ulagay

Alp Ulagay

Prev2 of 5Next

İstikamet: Selhurst Park

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*