Fransa’da sezonun iki numarası: Lille | #köşeyazısı

Sezonun iki numarası: Lille 

Yazan: Ufuk Yazlık

Fransa’nın en üst düzey ligi olan olan Ligue 1’de son yıllara her sezonun şampiyonu belli gibi giriliyor. Katar yatırımını arkasına alan PSG’nin tek bir futbolcuya (Neymar – 222 milyon €) verdiği para bütün ligin toplam transfer bütçesinden fazla. Haliyle çok yetenekli bir kadroları var ve ayrıca çok da başarılı bir hocaları. Ligue 1’de sezonun ilk yarısı tamamlandığında da en yakın takipçilerine 2 maç eksikleri olmasına rağmen 13 puan fark atmış durumdalar. Ligue 1’in birincisi belli gibiyken ikinci ve ondan sonrası ise tam bir rekabet ortamı. Sırasıyla; ikinci sırada bulunan Lille 34, Lyon 32, Montpellier 30, Saint-Etienne 30, Marsilya 27, Strasbourg ve ondan sonraki 3 takım daha 26 puanda. PSG’nin ligin çok üzerinde olduğunu düşünürsek ondan sonrası rekabet açısından hakikaten zevkli bir tablo. Bu yazının konusu da rekabet ortamının lideri, Ligue 1’in iki numarası Lille.

On yedinci sıradan ikinci sıraya: Değişim

17/18 sezonuna Marcelo Bielsa ile başlayan Lille tecrübeli çalıştırıcının takımın başında olduğu 14 maç oynamıştı. Bu maçların sadece 4’ü kazanılınca ve Bielsa’nın da farklı kişiliğinin bazı problemler yaratmasıyla, bu birliktelik çok uzun sürmedi. Haliyle kısa sürede batan bir proje oldu. Bielsa sonrası takımın yeni teknik direktörü olan ve hala takımın başındaki isim olan Christophe Galtier. Ligue 1’in ortamına alışkın biri Galtier, bu görevinden önce tam 8 sene Saint-Etienne’i çalıştırdı. Fakat Galtier de geldiği an bir değişiklik yaratamadı. Bielsa’nın oyununa adapte olamamış ve hayli kötü sonuçlar almış takım zihinsel olarak da iyi durumda değildi. Galtier ile 21 maça çıkan Lille sadece 6 galibiyet alabildi ve sezonu 38 puanla 17.sırada bitirdi.

Fotoğraf: La Voix du Nord

Fotoğraf: La Voix du Nord

Düşmekten kurtulan Lille yeni sezona başlarken takımın önemli potansiyelleri; Yves Bissouma (16,90 milyon €), Ibrahim Amadou (14,40 milyon €), Kevin Malcuit (12 milyon €), Hamza Mendyl (6 milyon €), Lebo Motibo (4 milyon €) ile yollarını ayırdı. Bu futbolculardan toplamda 53,3 milyon Euro kazanç elde etti. Aralarından Ligue 1’deki başka bir takıma giden Motibo bu sezon 19 maçta 8 gol 2 asistle Strasbourg’un en iyilerinden biri oldu. Motibo sezon başında 3 maçta Lille forması giymiş 1 de gol atmış fakat daha sonra takımda düşünülmemiş.

Takıma katılanlar ise gidenlere kıyasla çok cüzi bonservisler ödenerek getirildi. Jonathan Ikone (5 milyon €), Zeki Çelik (2,5 milyon €), Loic Remy (1,40 milyon €), Jonathan Bamba (bedelsiz), Jose Fonte (bedelsiz), Rafael Leao (bedelsiz) gibi isimler yeni sezonda önemli rollere sahip oldular.

18/19 sezonu başlamadan önce bakıldığında Lille yetenekli gençlerin (Nicolas Pepe, Jonathan Bamba, Zeki Çelik, Leao…) yanına kariyerinin sonlarına yaklaşan tecrübelilerin de (Fonte, Remy) eklenmesiyle daha dengeli bir takım siluetine bürünmeye başlıyordu.

Takımın savunmasına Fonte’nin eklenmesi, beklerden tatmin edici bir katkı alınması ve ileride hızlı, genç ayaklara sahip olması ise bize oyun hakkında ipuçları veriyor.

Atanın hızlı olacak: Nicolas Pepe

Lille’in yeni sezonda geçen sezona kıyasla en iyi yaptığı iş; savunma organizasyonları. Oyuncular bireysel defansif istatistikleriyle öne çıkmasalar da Lille’in savunmayı takım halinde doğru yapması, kolektif bir bilinçle oynaması takımı öne çıkardı. Savunma dörtlüsünün hiçbiri maç başına top çalma, top kesme, uzaklaştırma istatistiklerinde ilk 15’de değiller.

Gol yememe işini geçen sezona göre daha iyi bir seviyeye çıkaran Lille’in hücum planı ise kontra ataklar. Lig üstü PSG’yi saymazsak ligin en fazla kontra atak golü atan takımı. Penaltıdan attığı 7 golle ise PSG’nin bile önünde. Maç başına 13,1 şutla 10.sırada olsalar da maç başına isabetli şuta gelince 5,2 ile 3.sıraya çıkıyorlar. Belki yakın rakiplerine göre az şut çekiyorlar ama öz çekiyorlar. Penaltı konusu ise başta Nicolas Pepe olmak üzere takımın hızlı gençlerinin ürünün. Pepe’nin bu sezon attığı golleri izlediğimde penaltı kazandırdığı pozisyonlara da denk geldim. Rakiplerini hızı ve bileklerine hakimiyetiyle zor durumlara sokabiliyor. Ceza sahasına girdikten sonra dahi topla oynamaktan çekinmeyip rakibi ya faule ya da ters bir müdahaleye zorluyor. Nicolas’ın bu sezon çıktığı 19 lig maçında 12 gol 7 asistle oynaması ise takımın hücum yükünü sırtlandığının göstergesi. Elbette arkasında oynayan milli futbolcumuz Zeki Çelik’in ligin en fazla asist katkısı veren ikinci savunmacısı olması da sağ kanadın Lille hücumlarındakini gücünü gösteriyor.

Goal.com

Goal.com

Şampiyon belli ikinci kim?

Normalde taraftarların rakipleriyle atışmak için söylediği bir sözdür bu. Fakat Fransa’da bunun gerçekten böyle olduğunu görüyoruz. Peki sorunun cevabı hakkında ne diyebiliriz? Lille şu an ikinci. Geçen sezonu 17. bitiren bir takım için rüya gibi bir dönem. Takımın geliştirmesi gereken noktaları olduğu kesin. Futbolcuların büyük bir kısmı da gelişime açık potansiyeller. En yakın takipçileri Lyon’a göre daha mütevazı bir kadroya sahipler. Bir tık daha aşağıdaki Marsilya’dan da öyle. Fakat bu oyuncu grubu ‘’takım’’ olmayı diğerlerine göre daha iyi beceriyor bence. Lille’in de en önemli farkı şimdilik bu gibi görünüyor. Elbette bir de Nicolas Pepe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*