Beşiktaş’ın rakiplerini tanıyalım #TFÖzel #Analiz

Prev2 of 5Next

AS MONACO

programme_l1-j23-monaco-nice-04022017-12_826_489

Kurada 1. torbadan gelen, yani grubun en önemli seri başı takımı olmasına karşın, takım olabilme anlamında en büyük sıkıntıyı yaşadığını düşündüğüm takım AS Monaco. Sezon öncesi kendileri için çok büyük anlam ifade eden çok büyük bir yeteneği (Mbappe) ve yanı sıra başka kaliteli oyuncuları da kaybettiler. Gidenlerin yerine yeni gelenler elbette oldu, ancak yeni gelenlerin eskilerin yerini doldurabildiğini söylemek pek mümkün değil.

Saha içi analizine geçersek; özellikle savunma bölgesi tam anlamıyla en zayıf oldukları nokta. Savunmaları, yerleşimde çok fazla pozisyon hatası yapıyor. Burada da, yerleşmiş savunma halindelerken bile savunmalarının göbeği uyuyakalabiliyor ve ortadan savunmanın göbeği arkasına havadan yüksek ara pasları ile ciddi pozisyonlar bulabilmek mümkün hale geliyor. Kanat oyunu ile hücum edilecekse de, Monaco’nun sol bek bölgesinden hücum etmek daha fazla etkili olacak gibi görünüyor. Bu bölgeye genelde yeterince yardım ve kademe yapamıyorlar.

Bir de kendileri kaptıkları toplardan sonra hücum ederken, bazen çok kişiyle hızla çıkmaya çalıştıklarında eğer atağı sonlandıramayıp top kaybı yaparlarsa, orta saha resmen tamamen boşalıyor ve ileri-geri diye 2 apayrı blok oluşuyor takımda… Bu da yedikleri kontrataklarda verdikleri pozisyonun büyük ve net olmasına sebep oluyor. Yani kontraya yakalandıklarında pozisyonun gol olma ihtimali büyük oranda artıyor. Hücum tarafı bu negatif durumu fazlasıyla telafi edebilme yeteneğine sahip görünse de, özellikle orta sahası dirençli takımlara karşı bu özellikleri yüzünden dağılma ve fark yeme risklerinin fazla olduğunu düşünüyorum. Takımın kendisi de geçtiğimiz yılki gücünde olmadığını iyi bildiğinden bu durum takım üzerinde mental bir kırılganlık yaratıyor. Ya farklı kazanıyor ya da farklı kaybediyorlar. Bu ikisinin ortası pek olmuyor. Bu özellikleriyle geçen yıl Avrupa Ligi’nde çeyrek finalde eşleştiğimiz Olympic Lyon’a çok benzediklerini söyleyebilirim. Ancak bu takımın genel kalitesi asla onlar kadar değil. Onlardan bir seviye geride olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu açıdan bu sezonki Monaco maçlarımızın, geçen sezonki Lyon maçlarından biraz daha rahat geçmeye aday olduğunu düşünüyorum. Maçlarda işler istedikleri gibi gitmediğinde maçtan mental olarak kopabildiklerini gözlemledim. Özellikle iyi oynarken yenilen gollerden sonra toparlanma süreçleri uzuyor.

Savunmadan çıkarlarken yapılacak baskıda saçma sapan top kayıplarına imza atabiliyorlar. Özellikle forvet oyuncuları olan Babel-Cenk-Negredo’dan o anda sahada olanların eş zamanlı uygulayacağı pres sonucu kapılacak muhtemel toplarla gol pozisyonuna girmek fazlasıyla mümkün.

Yalnız elbette bu takımın güçlü olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken özellikleri de var. Mesela, başta köşe vuruşları olmak üzere duran top organizasyonlarının tamamında öldürücü özellikteler. Çok iyi oynadığınızı düşünürken bile durduk yerde aynı maçta 2 duran top golü yiyip maçı kaybetmeniz fazlasıyla mümkün. Duran toplarda öne çıkan isimler önce Glik, sonra ise elbette Falcao. Özellikle Glik, rakip savunmayı resmen karıştırıyor bu vuruşlarda… Açıkçası Monaco’dan duran top golü yememizi çok büyük ihtimal olarak görüyorum. Akan oyunda da, kanatlar çok iyi işliyor ve çizgiye kadar çok hızlı ve akıcı şekilde inip sahayı da çok iyi parselliyorlar. Bu takıma karşı kendi ceza alanına yığılıp maç kazanmak çok mümkün değil. Monaco ile oynanacak maçlarda savunmayı normal yerleşime göre biraz daha önde kurmak ve topa presi biraz daha önde başlatmak gerekebilir.

Monaco’nun bahsettiğim eksikliklerinin birçoğunun çok net şekilde görülebileceği örnek olarak, dış sahada 4-0 kaybettikleri son Nice maçının kısa özeti:

Bana göre, bu özellikleriyle, grupta büyük kazalara ve ciddi hayal kırıklığına uğraması en muhtemel takım Monaco. Bu kadar sert ve denk bir grup için çok fazla yumuşak karınları var. Açıkçası grupta sonuncu olabilmelerini bile ihtimal dâhilinde görüyorum.

Prev2 of 5Next

AS MONACO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*