Arsenal’in yüzü bu kez güldü: @alpos’un kaleminden Londra derbisi! #EPL

Prev2 of 7Next

I

ARS-CHE03

Bu haftaki Premier League maçı için bu kez Londra’nın kuzeyindeki Emirates Stadyumu’nun yolunu tutuyorum. Premier League’de hiç şüphesiz haftanın karşılaşması: Arsenal-Chelsea. Bu, Emirates Stadyumu’na üçüncü gelişim. Dört yıl önce sora sora bulmuştum artık yolların ustasıyım. Metro hattında Arsenal istasyonuna yaklaştıkça, vagonda şamata yapan, kırmızı-beyaz kaşkollu, paltosunun içinde formalı taraftarların sayısı artıyor. Ben de Times gazetesinin bol grafikli ve rakamlı maç önü haberini okuyorum. Yanımdaki 70’lerinde, hatta belki 80’lerindeki adam bir yandan elindeki müşterek bahis kuponlarına bakıyor bir yandan da göz ucuyla gazeteme bakıyor.

İstasyondan çıkınca İngilizce dışında çok sayıda farklı dil duyuyorum. Mesela dededen toruna dokuz kişilik bir Norveçli grubu Stavanger’den bu maç için gelmiş. Keza boynuna Mesut Özil kaşkolunu takmış gence yaklaştığımda “No english. Kuveyt, Kuveyt” diyor. Arsenal maçlarında daha evvel de şahit olduğum bir durum bu: Emirates’ta yoğun bir spor turizmi söz konusu. Dünyanın her tarafından seyirci geliyor bu stada. Maç öncesi stadyum etrafında sürekli hatıra fotoğrafı çektirenleri gözleyerek de bunu fark edebilirsiniz.

Stada giden Drayton Park Sokak’ta Arsenal ürünü satan çok sayıda seyyar dükkân mevcut. Bunlardan birine, Steve Smyth’in dükkânına, ya da köşesine demek daha doğru, yöneliyorum. Smyth, Arsenal’in 1940’lardan bugüne kadarki tarihi maçlarının programlarını satıyor. Birkaçını inceliyorum, sonra da 1971’de Liverpool’la oynadıkları FA Cup finalinin maç programı için 10 Sterlin’i gözden çıkarıyorum. Tarihlerindeki ilk lig-kupa dublesinin ikinci ayağı hâlâ anlatılır durur Arsenalliler tarafından. Benim gibi bir koleksiyoner için değerli parça.

Prev2 of 7Next

I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*