[email protected] yazdı: ”Wembley’e merhaba, Gomes’e veda”

Prev2 of 5Next

Watford – Crystal Palace maçına doğru

FA Cup’ta dört çeyrek final maçının ilki, Cumartesi günü 12.15’te Watford ile Crystal Palace arasında oynanıyor.

Malum Watford, Londra idari sınırlarının dışında bir şehir. Yola erken koyulmak lazım. Bu sezon daha önce Premier League maçı için gittiğim Vicarage Road’a yerin altından ve üstünden dört ayrı vasıtayla ulaşıyorum. Neyse ki aktarmalar tıkır tıkır işliyor da bir saat 20 dakika gibi makûl bir sürede Watford Junction Tren Garı’na varıyorum.

Londra’daki Euston Garı’ndan bindiğim son vasıta olan trende yol arkadaşlarım da var. Sadece dört vagonlu tren ağzına kadar konuk takım Crystal Palace’in taraftarlarıyla dolu. Yer yokluğundan ayakta kalıyoruz 15 dakikalık seyahatimizde. Ben de Palace taraftarı Tony Mortimer ve arkadaşlarının maç muhabbetine orta yerinden dalıyorum. Mortimer’ın yanında akranı iki arkadaşı var. Bu üçlüye 20’lerindeki oğulları eşlik ediyor. “Kupa maçlarında kaleci rotasyonu yapılmasını hiç anlamıyorum” diyor gençlerden biri. Çünkü bugün Watford kalesini bu mevkinin bir numaralı ismi Ben Foster değil, tecrübeli yedeği Heurelho Gomes koruyacak. Futbolla son derece ilgili bu grup, Türkiye Ligi’nden hatta lider Başakşehir’den bile haberdar.

Tony Mortimer, “Yedi yaşımdan beri Crystal Palace taraftarıyım diyor. “Tıpkı yanımdaki arkadaşlarım gibi Selhurst Park civarındaki sokaklarda büyüdük ve Palace taraftarı olduk.” FA Cup maçlarının lig maçlarından farklı bir havası var elbette. Maçlar daima hafta sonu oynanıyor, deplasman seyircisine her statta daha fazla yer ayrılıyor. Bu maçta Palace seyircisine Vicarage Road’daki Family End kale arkası tribününün tamamı yani 3000 kişilik yer tahsis edilmiş durumda mesela. Sezonluk bilet sahibi taraftarlar gittikleri her maça göre sadakat puanı kazanıyor. Bu puanlar FA Cup bileti satın alırken öncelikli duruma geçmelerini sağlıyor.

Buna karşılık Mortimer’ın memnun olmadığı bir durum var: Cumartesi günkü bu çeyrek final maçının başlangıç saati. “12.15 bizim için çok erken. Öğlen maçlarını sevmiyorum. Bize yeterince içki içecek vakit kalmıyor maçtan önce!” Orta yaşlılar için saat erken olabilir ancak gruptaki gençler, tren Watford’a yaklaşırken birer kutu biranın dibini buluyorlar.

Prev2 of 5Next

Watford – Crystal Palace maçına doğru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*