[email protected] yazdı: City güle oynaya kazandı | Köşe yazısı

Prev2 of 5Next

Yeniden Premier League’deyiz

Milli maçlar dönüşü yeniden Premier League’deyiz. 32. haftanın açılış maçında puan cetvelinde sondan ikinci sıradaki Fulham, Londra’da ikinci sıradaki Manchester City’i ağırlıyor. Cumartesi 12.30’daki maç için futbol scout’u arkadaşım Murat Müftüoğlu’yla beraber erkenden buluşup yola koyuluyoruz. Londra’da harika bir hava var. Güneş tepede, sıcaklık 18 – 19 derece. İngilizler bunu fırsat bilip tişörtleri ya da kısa kollu formaları giyivermişler.

Kalabalık bir grupla beraber Bishop’s Park’in içinden yürüyüp Craven Cottage’a varıyoruz. Belli ki bugün kapalı gişe oynanacak bu maç. Fulham, Premier League’e veda maçlarını oynuyor. Buna karşılık taraftarın büyük bir ilgisi var belli ki. Ancak bugün maç öncesi bir de protesto eylemi var. Ev sahibi takım taraftarları pahalı bilet fiyatlarını protesto ediyor. A kategorisi olması sebebiyle bu maçtaki en ucuz bilet fiyatı 53 Sterlin (yaklaşık 380 TL). Bu, PL’deki yirmi takım arasında en yüksek fiyatlarından biri. Fulhamish taraftar grubu da stat dışında pankart açarak ve broşür dağıtarak bu durum hakkında seyircileri bilgilendirmeye çalışıyor. Bu kampanya gün boyu sosyal medyada da #StopTheGreed (Aç Gözlülüğü Durdur) etiketiyle sürüyor.

Bizim stadyumdaki yerimiz, Putney End kale arkasında. Normalde bu tribünün sol yarısı deplasman takımına ayrılıyor. Şampiyonluk mücadelesi veren City’nin deplasman taraftarı, her zamanki gibi kendilerine ayrılan yeri tamamen doldurmuş. Hatta bizim oturduğumuz kısımda da çok sayıda City taraftarı var. Güvenlik görevlilerinin gözü sürekli seyircinin üstünde. Neyse ki seyircileri arasında hiçbir tartışmaya şahitlik etmiyoruz.

Maç öncesi Britanya’daki ırkçılığa karşı mücadele eden Kick It Out örgütünün 25’inci yıldönümü vesilesiyle iki takım oyuncuları da ısınmaya özel tişörtlerle çıkıyor. Başlama vuruşu öncesi de oyuncuları ‘No Room to Racism’ pankartıyla poz veriyorlar. Malum bu sezon Premier League’de ve diğer liglerde ırkçı davranışlar artış eğiliminde. Bu sebeple 30 Mart – 7 Nisan arasındaki ‘No Room to Racism’ kampanyasına ayrı bir önem veriliyor bu sezon.

Prev2 of 5Next

Yeniden Premier League’deyiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*