Futbol bayramı 2 | @alpos yazdı: Championship’te mücadele çok, kalite düşük

Prev2 of 3Next

I

En Büyük Başarı Lig Kupası’nda

QPR tarihinde büyük başarılar bulunan bir kulüp değil. En önemli başarıları 1967’deki Lig Kupası şampiyonluğu. 1976’da da lig ikinciliğini almışlar Liverpool’un ardından. 1982’de FA Cup finalini kaybetmişler. Daha ziyade Premier League ile alt lig arasında gidip gelen bir takım hüviyetindeler. QPR son 20 yılı ise biraz fırtınalı geçirdi. Bu 20 yılda 20 kez antrenör değiştirdiler. Kısa süreli geçici antrenörleri bu hesaba dahil etmiyorum bile… Yedek kulübesinden gelip geçen isimlere bakınca kulübün ne kadar çok antrenör öğüttüğünü anlayabilirsiniz: Di Canio, Hasselbaink, Redknapp, Warnock, Hughes… Keza aynı dönemde QPR birçok kez el değiştirdi hatta kayyıma bile devredildi. Kulübün 2011’den beri en büyük hissedarı Malezyalı işadamı Tony Fernandes. Bir süredir mali açıdan daha istikrarlı görünüyorlar. En azından büyük borçlar söz konusu değil.

qpr_reading_gallery_06

McLaren Takımı Toparladı

Maç öncesi QPR maskotu seyircileri coşturmaya çalışıyor. Takımlar karşı tribünün altından sahaya çıkıyor. Başlama vuruşu öncesi 2018’de yaşamını yitiren tüm QPR emektarları için bir dakikalık saygı duruşu yapılıyor. Statta çıt çıkmıyor.

QPR bu sezona eski İngiltere Milli Takımı teknik direktörü Steve McLaren yönetiminde başladı. Ancak ilk dört hafta kabus gibi geçti: Dört maçın dördünü de kaybettikleri gibi deplasmanda WBA’e 7-1 yenildiler. Sonrasında takım giderek toparlandı ve orta sıralara tırmandı. Şampiyonluk treni çoktan kaçmış durumda ancak playoff umudunu hâlâ yitirmiş değiller. Reading ise tam anlamıyla can derdinde. Son sekiz maçta sadece dört beraberlik alabildiler. Acil puana ihtiyaçları var.

Bir Championship maçında Premier League’e nazaran en büyük fark tempo ve pas kalitesinde. Buna karşılık oyuncuların mücadele azminde bir eksiklik yok. Gayet çekişmeli bir oyun var sahada. Hakem Robert Jones da buna müsade ediyor. Bununla beraber bugün ev sahibi QPR, play-off hedefleyen bir takım izlenimi vermiyor. Topu rakibe bırakıp mahkûm bir oyun oynuyorlar. Sahaya çok daha iyi yayılan Reading 15. dakikadan itibaren oyun üstünlüğünü eline geçiriyor. Reading sahaya iyi yayılıp bol pas yapıyor, bu pas trafiği sonrası QPR savunmasının arkasına adam kaçırma niyetindeler. Ancak pek başarılı olamıyorlar. İlk yarının ortasında rakibini tamamen sahasına hapsediyor Reading. 32. dakikada Swift önce solla, sonra sağla iki kez vuruyor ama QPR kalecisi Lumley başarılı.

Buna karşın ilk yarının en tehlikeli fırsatını QPR buluyor. Kullandıkları ilk korner sonrasında top Alman stoper Leistner’in önüne düşüyor. Onun sert vuruşu üst direkten auta gidiyor. Bu sayede ilk kez ev sahibi tribünlerin de tezahürat yaptığını duyuyoruz. 40. dakikadan itibaren İngiltere’deki hemen her statta olduğu gibi seyirciler tuvalete koşturmaya başlıyor. Maç öncesi bol bol bira içtikleri için şaşırmamak lazım. İlk yarı sonunda Reading’in topa hâkimiyeti yüzde 72! Buna karşılık net pozisyonları yok. Devre arası oyunma odasına golsüz gidiyor takımlar.

Prev2 of 3Next

I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*