Futbol bayramı 2 | @alpos yazdı: Championship’te mücadele çok, kalite düşük

Prev1 of 3Next

Futbol bayramı 2 | @alpos yazdı: Championship’te mücadele çok, kalite düşük

qpr - reading

İngiltere’de sadece Premier League’de değil tüm alt liglerde de yıl sonu tatil dönemi fikstürü çok yoğun geçiyor. Bazı takımlar 10 günde dört maça çıkmak zorunda kalıyor. Tıpkı Championship’te mücadele eden Queens Park Rangers ve Reading gibi. Championship’teki bu iki takımı Londra’da Loftus Road Stadı’nda izledim.

İngiltere’de yıl sonu bayramı döneminin ikinci maçı için yine Londra’dayım. Ancak bu kez Premier League’de değil, bir alt lig olan Championship’te maça gidiyorum. İstikamet Batı Londra’daki Loftus Road Stadyumu. Championship 25. hafta maçında Queens Park Rangers, Reading’i ağırlıyor. Shepherd’s Bush semtindeki Loftus Road Stadyumu 1904 yılından beri Queens Park Rangers ya da kısaltılmış adıyla QPR’a ev sahipliği yapıyor. Birer otobüs ve metro yolculuğuyla Shepherd’s Bush durağına ulaştıktan insonra Uxbridge Caddesi’nde yürüyorum. Ortam son derece civcivli, ağırlıkla Müslüman marketler ve kafeler var cadde üzerinde.

MVIMG_20181229_150957

 

Diğer taraftarlarla beraber stada ismini veren Loftus Sokağı’na sapıp stada yöneliyoruz. Beş dakika sonra stadyumun önündeyim. Londra’daki birçok benzeri gibi mahalle içinde apartmanların arasına sıkışmış bir stadyum bu. Gördüğüm kadarıyla ev sahibi seyirci ağırlıkla orta yaşlı ve beyaz İngilizlerden oluşuyor.
Maç öncesinde biralarını içmek ve bahis oynamakla meşguller. Dar merdivenlerden çıkıp tribündeki yerime ulaşıyorum ve İngiltere’de bugüne kadar rastladığım en dar koltuğa oturuyorum. Dizlerim neredeyse önündeki seyircinin sırtında. Yan koltuktakiler de aynı kanaatte. 18400 kişilik stadyumun ev sahibine ayrılmış bölümü tamamen dolu görünüyor.

Deplasman takımı Reading taraftarları da School End tribününün üst katını doldurmuş. Bu tribünlerin alt katı ise boş bırakılmış, zaten sadece kupa maçlarında açılıyor deplasman taraftarına.
Loftus Road son 30 yılda birkaç kez onarım geçirmiş, hatta bir dönem QPR, maçlarını başka statlarda oynamak zorunda kalmış. İlginç bir not daha: 1981’de suni çim uygulamasını ilk hayata geçiren kulüp olmuşlar. Yedi sezon boyunca suni çimde oynanmış maçlar. 1988’de diğer kulüplerin itirazıyla zemin yeniden çime dönüştürülmüş.

Prev1 of 3Next

Futbol bayramı 2 | @alpos yazdı: Championship’te mücadele çok, kalite düşük

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*